CUBA: Old American Cars

English: When you mention Cuba, some of the associations are OLD AMERICAN CARS and BARGAINS.
We stayed in Varadero, which is a tourist resort, located 130 km from Havana. Havana is where you see the old American cars everywhere. You can see the various creations. You can see a mixture of American and Russian car body parts all on one car.
You have no contact with prices for Cuban people. Some prices for tourists are the same as in Canada, and sometimes more expensive. They have no national cuisine but the restaurant in our hotel was great, while the other hotels guests complained of stale food. The  fruit was tasteless. You  think at least there you expect to find, high quality citrus fruit, but it may be preserved for their people, or it was not in season. In the hotel we had three meals per day and drink as much as want. When you buying something in the open markets, it is fun to bargain with the vendors. The bargaining process is simple and they are usually willing to take considerably less than the asking price. They do have some beautiful hand-made items that are at a good price. When you  leave Cuba, at the airport you must pay 25 pesos fee (about $25 US).
By Nenad Ciric, 2010

Srpski: Kada se pomene Kuba, obicno se pomisli na STARE AMERICKE AUTOMOBILE i JEFTINOCU.
Odmarali smo se u Varaderu, koji je u stvari turisticki resort, udaljen 130 km od Havane. Tek ponegde su mogli da se vide stari americki automobili, ali zato kad smo bili u Havani, ima ih na svakom koraku. Mogu da se vide razne kreacije, kao na primer americka karoserija sa branikom od ruske Lade napred, improvizovanim gepekom na krovu od sushalice za ves, a u haubi je verovatno motor sa pomesanim americkim i ruskim delovima, sa verovatno dosta improvizacija. O eko standardima necemo ni da pricamo.
Na Kubi ne mozes da osetis jeftinocu jer nemas kontakta sa njihovim cenama. Sve su cene iste kao i u Kanadi, a nesto je i skuplje. Nemaju nacionalnu kuhinju ali je restoran u nasem hotelu bio super, dok su se po ostalim hotelima zalili na bljutavu hranu. Jedino je voce bilo nikakvo i neukusno. Cudno, bar tamo ocekujes da nadjes kvalitetno juzno voce, ali ga mozda cuvaju samo za svoj narod, ili mu nije bila sezona. U hotelu smo imali tri obroka dnevno i pice koliko hoces. Posle dva dana ja sam poceo da preskacem rucak jer je previse hrane, a i vrucina je. Ali zato nisam preskakao pice. Kada kupujes nesto na otvorenim "trznim centrima" obicaj je da se cenjkas. Ja im obicno ponudim 1 pezos manje od onog sto traze, cisto da ih ispostujem i oni odmah pristanu jer su inace bili spremni da ti prodaju za bar 3-4 pezosa manje (ovo je slucaj za rucno pravljene suvernire koje kostaju oko 10 pezosa). Ako dolazis na Kubu kao turista a nemas uplacen hotel moras da potrosis odredjenu kolicinu para i da pokazes racune da bi to dokazao kad se vracas u svoju zemlju. Inace, kada hoces da izadjes iz Kube, na aerodromu moras da platis taksu 25 pezosa (oko 25$ USA).
Zapisao Nenad Ciric godine 2010.

No comments: